Една година след завръщането на талибаните в Афганистан, публикуваме отново ексклузивен откъс от популярната книга с пътеписи от горещи точки на света на Светослав Иванов. Текстът за Афганистан дава заглавието на целия сборник – “Там, където загинаха дърветата”.
Ако американците причиниха бъркотия в Ирак, елате да видите какво се случва в Афганистан. Ако бях американски журналист бих направил кратка анкета по улиците на Ню Йорк или Чикаго, дори и във Вашингтон, със следния въпрос – помните ли защо започна войната в Афганистан?
Знам, че повечето от вас, които четете тези редове в момента, знаете отговора – защото след атентатите на 11 септември 2001 година, режимът на талибаните отказа да предаде Осамма Бен Ладен, за който американските служби твърдяха, че се крие в Афганистан.
В резултат на това не особено умно решение, страната беше посочена като основен, градивен елемент от „Оста на злото” от президента Джордж Буш – младши и беше ударена военно с цялата мощ на американската армия.
Друг е въпросът, че ако Бин Ладен се криеше в някоя друга страна, например Северна Корея или Иран, надали САЩ биха взели толкова бързо и категорично решението за военен удар. Но това са лирически отклонения…
***
За мнозина от по-младите ни читатели войната в Афганистан започва след събитията от 11/9. Но това е далеч от истината. Кървавата военна авантюра на СССР в Афганистан (1979 – 1989) изпраща в азиатската страна около три милиона военни. 800 хиляди момчета реално участват в бойни действия.
50 хиляди са убити, над 120 хиляди са ранени, над 230 хиляди се разболяват от ужасяващи инфекциозни заболявания, а числото на безследно изчезналите не е ясно. Лошото е, че все още смисъла на военната операция трудно може да бъде разбран.
Тогава муджахидините са били вдъхновявани от прословутия духовен баща на Осамма Бен Ладен – Абдулла Азам.
Неговите притчи са били изумителни: афганистанци, които са били подкрепяни в битките с руснаците от ангели, възседнали коне, птици, които са носели бомби, за да помогнат в унищожаването на вражеските самолети и всякакви митологични същества, които са опиянявали неграмотните младежи до такава степен, че Абдулла бързо се е прочул сред ислямистите и запленил със словото си младия Осамма, който така и не бива предаден от режима на талибаните в американски ръце, което служи като casus beli за начало на военната операция на американците и НАТО.
***
Но аз ще ви разкажа историята на Ахмад Шах Масуд, защото тя всъщност е прелюдията към събитията от 11 септември и последвалата война срещу тероризма и американското нахлуване в Афганистан.
„Лъвът на Панджер” е роден през 1953 година. В младежките си години е бил тих и ученолюбив младеж, чиято цел е била да стане инженер, което и учи за кратко в университета в Кабул. Говори свободно френски и английски.
След като съветските войски нахлуват в Афганистан младият Ахмад приема партизанското име „Масуд” и хваща пещерите. Бързо се превръща в легендарен командир и истинско страшилище за „Червената армия”, която така и не успява да покори долината Панджер, която е от стратегическа важност за хода на военните действия.
Масуд дирижира муджахидите си изключително професионално, а стратегията му всява страх и ужас сред все по-оредяващите редици на руските части.
Когато СССР все пак решава да прекрати кървавата си десетгодишна кампания в негостоприемната страна, Масуд вече е спечелил толкова авторитет, че се превръща в най-влиятелния човек не само в северната част на страната, но и в целия регион.
Светослав Иванов е български журналист, репортер и водещ на предаването „120 минути“ по bTV, познат като автор на едни от най-значимите български журналистически разработки за Близкия Изток от страни като Ирак, Афганистан, Иран, Либия, Палестина, Израел, Ливан и др.
Статии на Светослав Иванов са публикувани в някои от най-авторитетните печатни издания, сред които британския вестник „The Independent“. Книгата му с пътеписи “Там, където загинаха дърветата”(2015) продължава да е сред най-ценните свидетелства за случващото се из горещите точки на света и вече е преиздавана многократно.