Викове “Свобода!” отекват по улиците и площадите на Италия и Франция, след като хиляди хора изразяват съпротива срещу плановете да се изискват ваксинационни удостоверения за обикновени социални дейности като хранене в ресторанти на закрито, посещения в музеи или гледане на спортни събития на стадиони. Анализ на Колийн Бари от Асошиейтед прес.

Лидерите на двете страни смятат, че удостоверенията, наричани “Зелен пропуск” в Италия и “здравен пропуск” във Франция, са необходими, за да се засили ваксинацията и да бъдат убедени колебаещите се.

Италианският министър-председател Марио Драги сравни антиваксинационното послание, отправено от някои политически лидери, с “призив към смърт”. Надвисналото изискване дава резултат – желанието за ваксинация се увеличава в двете страни.

Има обаче огнища на съпротива от тези, които смятат това за нарушение на гражданските свободи или се тревожат доколко безопасни са ваксините. Около 80 000 души протестираха в различни градове в Италия през уикенда, а хиляди участваха в демонстрации в Париж през последните три уикенда, като на моменти ставаха сблъсъци с полицията.

Над 200 000 протестираха във Франция в събота, 14 000 от които в Париж, при най-голямата изява на недоволство досега. Европейските държави като цяло постигнаха напредък във ваксинацията през последните месеци, със или без стимули.

Никоя страна не е направила ваксинацията задължителна, а кампаниите за убеждаване на колебаещите се са разнородни.

Дания първа въведе ваксинационните удостоверения без особена съпротива. В Белгия ще се изисква ваксинационно удостоверение за присъствие на събития на открито с над 1500 души до средата на август и на събития на открито до септември. Германия и Великобритания засега се противопоставят на повсеместен подход, а в Испания ваксинациите са толкова популярни, че не се смята за необходимо да бъдат предлагани стимули.

Във Франция и Италия демонстрациите срещу ваксинационните пропуски или ограниченията заради вируса като цяло обединяват необичайни иначе съюзници, често пъти от краищата на политическия спектър. Те включват крайнодесни партии, застъпници за икономическа справедливост, семейства с малки деца, противници на ваксините и такива, които се страхуват от тях.

Мнозина казват, че изискванията за ваксинационни паспорти предизвикват неравенство, което още повече ще раздели обществото, и правят неловки исторически сравнения.

“Ние създаваме голямо неравенство между гражданите”, каза един протестиращ във Верона, който се представи само като Симоне, защото каза, че се страхува за препитанието си.

“Ще имаме граждани първа класа, които могат да имат достъп до обществени услуги, театър, социален живот, и граждани втора класа, които не могат да имат това. Това нещо е довело до апартейда и Холокоста.”

Някои протестиращи в Италия и Франция носеха жълти Давидови звезди, подобни на тези, които нацистите са изисквали да носят евреите през Втората световна война.

Оцелели от Холокоста определят сравнението като изопачаване на историята.

“Това е лудост, проява на лош вкус, която граничи с невежество”, каза 90-годишната Лилиана Сегре, която е оцеляла от Холокоста и е пожизнен италиански сенатор. “Именно в такова време на невежество, на насилие, което дори вече не е озаптявано, процъфтяват тези изопачения.”

Подобни сравнения при протести във Великобритания бяха широко порицани. Един от най-изявените противници на ограничителните мерки – Пиърс Корбин, брат на бившия лидер на Лейбъристката партия Джереми Корбин, беше арестуван по-рано през годината, след като разпространяваше листовка, правеща такова сравнение, показвайки изображение на концентрационния лагер “Аушвиц”.

Френският здравен пропуск се изисква в музеите, кината и туристическите обекти и влиза в сила за ресторантите и влаковете на 9 август. За да го получат, хората трябва да са напълно ваксинирани, да имат скорошен отрицателен тест или доказателство, че наскоро са се възстановили от КОВИД-19.

Изискванията в Италия не са толкова строги. Човек трябва да е получил само една ваксинна доза и удостоверението ще се прилага от 6 август за хранене на открито, кина, стадиони, музеи и други места, където се събират хора.

Разглежда се възможността за разширяване на обхвата на изискването, като се включи транспортът на дълги разстояния. Достъп се дава също така при отрицателен тест в рамките на 48 часа или при представяне на доказателство за преболедуване на вируса през последните шест месеца.

Според италианския специален комисар за ваксинациите желанието за ваксинация в Италия се е увеличило с цели 200 процента в някои райони, след като правителството обяви Зеления пропуск.

Във Франция почти 5 милиона души са получили първа доза, а над 6 милиона са получили втора доза през двете седмици, след като президентът Еманюел Макрон обяви, че приложението на здравните пропуски ще бъде разширено, обхващайки ресторантите и много други обществени места. Преди това желанието за ваксинация отслабваше от седмици.

Цели 15 процента от италианците продължават да се противопоставят на посланието за ваксинация: 7 процента се определят като нерешили, а 8 процента – като противници на ваксините, показва проучване на SWG. Анкетата, в която са участвали 800 човека между 21 и 23 юли, има вероятност за статистическа грешка от плюс-минус 3,5 процентни пункта.

Главните причини за колебанието или отказа за ваксинация, посочени от над половината анкетирани, са страховете от странични ефекти и опасенията, че ваксините не са достатъчно изпитани. Други 25 процента казват, че нямат доверие на лекарите, 12 процента казват, че не се страхуват от вируса, а 8 процента отричат неговото съществуване.

Поради това все още има някои трудни за проникване групи от населението.

Около 2 милиона италианци над 60-годишна възраст все още не са ваксинирани, въпреки че им беше дадено предимство през пролетта. Само в Ломбардия, където беше епицентърът на разпространението на вируса в Италия, продължават да са незащитени хиляди хора.

Градските власти в Милано всеки ден изпращат подвижни фургони с ваксини и други материали в различни квартали. Те се опитват чрез листовки и публикации в социалните медии да достигнат до нежелаещите да се ваксинират и ваксинират по 100-150 човека на ден с еднодозовата ваксина на “Джонсън и джонсън”.

68-годишният Роси Де Филипис се е ваксинирал, след като е бил подложен на натиск от дъщеря си.

“Във всеки случай това стана един вид задължително”, каза Де Филипис. “В началото не знаехме всичко, което знаем днес. Затова реших да пристъпя към това.”

Предприятията в Италия и Франция неохотно приемат пропуските на фона на тревога как частни компании могат да прилагат държавна политика. Опитът на Дания предполага, че спазването става по-лесно с времето, както и увеличаването на нивото на ваксинацията.

“Първите два месеца не бяха добри”, спомня си Суне Хелмгард, чийто ресторант в Копенхаген предлага хубава класическа датска храна. През пролетта нивото на ваксинацията все още беше ниско и клиентите невинаги можеха да се тестват навреме.

Но след като над 80 процента от датчаните, които имат право да се ваксинират, са получили поне една доза, а над 60 процента са напълно ваксинирани, бизнесът на Хелмгард се връща към нивото отпреди пандемията.

“Хората се чувстват в по-голяма безопасност”, каза той, “затова датчаните с голяма радост показват своите пропуски”.

/БТА/